تفاوت ترمووال و ترمووود

۹ تفاوت ترمووال و ترمووود فنلاندی و ایرانی که نمی دانید 

تفاوت ترمووال و ترمووود از جهات متنوعی مانند:

 1. قیمت
 2.  رنگ
 3. مقاومت در برابر دما،
 4.  ماندگاری و دوام در طی زمان
 5.  کاربرد
 6.  نصب و اجرا
 7. شکل ظاهری
 8. سازگاری با محیط زیست
 9. ابعاد

با یکدیگر متفاوت هستند. در جدول زیر به تفصیل در مورد خصایص متفاوت ترمو چوب و ترمو وال به تفصیل می‌پردازیم.

 

تفاوت‌هاترموود فنلاندیترمووود ایرانیترمووال 
قیمت از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون ۶۰۰ هزار تومان برای هر متر مربع است.از هفتصد تا یک میلیون تومان برای هر متر مربع است  قیمت ترمووال با توجه به جنس چوب مصرفی متفاوت است.

 • قیمت ترمو والی که در آن از ترموود فنلاندی استفاده شده از دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای هر متر مربع  است.
 • قیمت ترمو والی که در آن از ترمو چوب ایرانی استفاده شده باشد از ۹۲۰ هزار تومان تا یک میلیون و  ۳۰۰ هزار تومان است.    
 • قیمت ترموالی که از چوب ام دی اف ساخته شده باشد از ۸۵۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار برا ی هر متر مربع است. است.
 • ترمووالی که از چوب پلاست ساخته شده باشد از ۸۰۰ هزار تومان تا  یک میلیون و ۲۰۰هزار است. 
رنگ فقط در رنگ قهوای تیره موجود استرنگ ترمووود بستگی به رنگ انتخابی تولیده کننده دارد و در رنگ متفاوتی مانند قهوه ای روشن، قهوه ای تیره، قرمز تیره  در طیف‌های مختلفی موجود است .در رنگ‌های متفاوتی مانند قهوه ای روشن، قهوه ای تیره، قرمز تیره  در طیف‌های مختلفی  موجود است. خریدار میتواند رنگ مورد نظر خود را انتخاب کند.
ابعاددر شاخه های ۳.۳| ۳.۶|۳.۹|۴.۲|۴.۵|۴.۸|۵.۱ متری موجود است.

         

در شاخه‌های ۳ و ۴ متری تولید می‌شود در ابعاد متفاوتی با توجه به نیاز مشتریان در بازار قابل عرضه است.
مقاومت در برابر دما تا دمای ۲۲۰ درجه سانتیگراد تحمل می کند.تا دمای ۱۸۰ سانتیگراد مقاومت می‌کند.بستگی به جنسی که دارد در برابر دما  میزان مقاومت متفاوتی دارد. مثلا چوب پلاست و ام دی اف  در برابر دما مقاومت دارد.
ماندگار و پایداری در طی مدت زمانتا ۳۰ سال پایدار است.تا ۵ سال پایدار است.بستگی به جنس ترمووال که از چه ماده اولیه‌ای ساخته شده باشد، در صورتی که از چوب پلاست ساخته شده باشد تا ۲۰ سال و در صورتی که از ام دی اف ساخته شده باشد تا ۱۵ سال دوام دارد.
کابرد کاربرد اصلی آن، در فضای بیرونی ساختمان است.کاربرد اصلی آن، در دکوراسیون داخلی خانه است.فقط در دکوراسیون داخلی ساختمان کاربرد دارد.
شکل ظاهریظاهر صاف و صیقلی‌‌تری نسبت به نمونه ایرانی خود دارد.سطح ترمو ایرانی نسبت به ترمو فنلاندی از صافی کمتری برخوردار است. با توجه یه مواد تشکیل دهنده‌ی آن که ام دی اف یا چوب پلاست است ،  ظاهرهای متفاوتی دارد. 
سازگاری با محیط زیستترمو چوب فنلاندی به دلیل تجدید پذیری کاملا با محیط زیست سازگار است.ترمو ایرانی به دلیل اینکه از چوب کاج روسی ساخته شده است، کاملا Eco friendly  یا دوستدار محیط زیست است.در صورتی که از ام دی اف ساخته شده باشد سازگار با محیط زیست ولی اگر با چوب پلاست ساخته شده باشد، با محیط زیست سازگار نیست.
نصب و اجرا هزینه ی نصب و اجرا ترمو ایرانی و فنلاندی با یکدیگر یکسان است.هزینه ی نصب و اجرا ترمو ایرانی و فنلاندی با یکدیگر یکسان است.هزینه ی نصب و اجرا ترمووال با توجه به متریال اولیه متفاوت و معمولا ۳۰ درصد با توجه به ۳ لایه بودن آن بیشتر است.

 

از بررسی داده‌های بالا نتیجه می‌گیریم که اگرچه قیمت ترمو فنلاندی پنجاه درصد بالاتر ترمووال ساخته شده با چوب پلاست یا ام دی اف است اما به دلیل دوام بالاتر در طی سال‌ها، خرید ترمو فنلاندی از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است. و در صورتی که نفع جمعی یا جامعه را در نظر بگیریم، باید محصولات که با محیط زیست سازگار است را، انتخاب کنیم پس  انتخاب ترموود انتخاب بهتری برای جامعه و محیط زیست می‌باشد.

ترمووال چیست ؟

 ترمو وال یا دیوار پوش در واقع یک قطعه‌ی سه لایه است. لایه‌ی اول آن از یک عایق حرارتی تشکیل شده، لایه دوم یک فوم برای اتصال بین لایه اول و سوم است و لایه سوم  میتواند از جنس ‌های متفاوتی مثل چوب پلاست، ام دی اف و یا ترمووود باشد. علت اصلی استفاده از ترمووال برای عایق کشی دیوار ها در برابر حرارت و زیبا سازی دکوراسیون داخلی ساختمان است. 

ترمووود چیست ؟

ترمووود در واقع نوعی چوب حرارت دیده است که در دو نوع فنلاندی و ایرانی در بازار عرضه می‌شود. مواد اولیه چوب ترمو فنلاندی از درخت کاج فنلاندی است و مواد اولیه ترمو ایرانی از کاج روسی می‌باشد. ترمووود فنلاندی تا دمای ۲۲۰ درجه می‌تواند در برابر دما مقاومت داشته باشد، در نتیجه بهترین گزینه برای استفاده در نما ساختمان، چوب کنار استخر، روف گاردن، آلاچیق و مبلمان باغی است.

اما ترمو چوب ایرانی تا دمای ۱۸۰ درجه سانتی گرارد در برابر گرما و دما مقاومت دارد و هزینه ‌ی حدودا سی درصدی کمتری نسبت به ترمو چوب فنلاندی دارد. کاربرد اصلی ترمو چوب ایرانی در دکوراسیون داخلی ساختمان که عمر مفید آن ۵ سال محسوب می‌شود. و با توجه به اینکه دیزاین هر ساختمان در طی ۵ سال به احتمال زیاد تغییر می‌کند، ترمو ایرانی گزینه مناسبی برای دکوراسیون داخلی ساختمان محسوب می‌شود.