تفاوت چوب پلاست و ترموود فنلاندی و ایرانی 

 ۹ تفاوت چوب پلاست و ترموود فنلاندی و ایرانی که نمی دانید!

 تفاوت چوب پلاست و ترموود در مواردی مانند: قیمت، ظاهر مقاومت در برابر فشار، مواد اولیه تشکیل دهنده، دوام و ماندگاری در طی زمان، نصب و اجرا، تحمل گرما و حرارت، سازگاری با محیط زیست و کاربردشان است. در این مقاله به تفصیل به بررسی فرق چوب پلاست و ترموود می‌پردازیم تا شما مصرف کنندگان عزیز، انتخابی متناسب با نیاز تان داشته باشید.

 

تفاوت‌ها ترموود ایرانیترمو چوب فنلاندیچوب پلاست
قیمتاز هفتصد تا یک میلیون تومان برای هر متر مربع استاز یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون ۶۰۰ هزار تومان برای هر متر مربع است.۸۵۰ هزار تومان تا یک میلیون و دویست تومان به طور میانگین برای هر متر مربع است.
ظاهردر رنگ‌های متنوعی عرضه می‌شود. در بافت ترمو چوب ایرانی از گره فندقی یا گره استاندارد استفاده شده است.در رنگ قهوه‌ای تیره به فروش می رسد. در بافت از از گره ‌پروانه ای که بهترین نوع گره است، استفاده شده است. سطح صاف و صیقلی تری نسبت به ترمووود ایرانی دارد.در رنگ ‌های متنوعی مانند:  آبی، قهوه ای روشن و تیره، قرمز و.. عرضه می‌شود.
مقاومت در برابر ضربه مقاومت در برابر ضربه در ترموود ایرانی نسبت به ترمووود فنلاندی کمتر است.مقاومت در برابر ضربه در ترمووود فنلاندی بیشتر از ترمو ایرانی و کمتر از چوب پلاست است.چوب پلاست به دلیل اینکه بخش عظیمی از مواد تشکیل دهنده ی آن  لاستیک است، در برابر ضربه مقاومت بالاتری نسبت به ترموود دارد.
مواد اولیه چوب کاج روسیچوب کاج فنلاندیمشتقات پتروشیمی 
دوام و پایداریتا ۵ سال دوام و ماندگاری داردتا ۳۰ سال دوام و ماندگاری دارد۲۰ سال دوام  و ماندگاری دارد.
نصب و اجرا از ۲۵۰ هزار تومان تا ۴۵۰ هزار تومان برای هر متر مربعاز ۲۵۰ هزار تومان تا ۴۵۰ هزار تومان برای هر متر مربعاز ۵۰۰ هزار تومان تا۷۰۰هزار تومان برای هر متر مربع
تحمل گرما و حرارت تا ۱۸۰ درجه سانتی گراد میتواند تحمل کند.تا ۲۲۰ درجه سانتیگراد میتواند تحمل کند تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد تحمل و مقاومت در برابر تغییر شکل می کند.
سازگاری با محیط زیستساختار تجدید پذیر یا Eco frindly دارد.کاملا با محیط زیست سازگار است و به چرخه طبیعت برمی‌گردد.چون بخش اصلی مواد تشکیل دهنده‌ی آن پلاستیک است، تجدید ناپذیر است.
کاربرد کاربرد اصلی در نمای بیرونی ساختمان،، سونا ، چوب کنار استخر،به علت مقاومت بالا در برابر حرارت است . کاربرد اصلی ترمو چوب ایرانی در دکوراسیون داخلی ساختمان است.در ساخت تراس ، پرگولا، آلاچیق ، سقف کاذب و… کاربرد دارد.

 

 از بررسی جدول تفاوت‌های نه گانه ترموود و چوب پلاست در می‌یابیم  که قیمت چوب پلاست  ۲۰ درصد بیشتر از ترمووود ایرانی و ۲۰ درصد کمتر از ترمووود فنلاندی است. اما با توجه به تحمل گرما تا  ۲۲۰ در ترمو چوب فنلاندی و ۱۸۰ درجه در ترموود ایرانی است. ترمو چوب به دلیل سازگاری با محیط زیست همیشه انتخاب درست ‌تر نسبت به چوب پلاست برای جامعه کنونی و آیندگان باشد.

چرا باید ترمووود را  به جای چوب پلاست برای چوب دور استخر استفاده کنیم ؟

  1. ترمووود نسبت به چوب پلاست دوام و ماندگاری بالایی دارد. و ترمو چوب فنلاندی حتی تا ۳۰ سال بدون تغییر شکل و از دست دادن فرم اولیه، سالم باقی می‌ماند.
  2. مواد اولیه ترمو چوب از درخت کاخ روسی و فنلاندی است. اما عمده مواد تشکیل دهنده چوب پلاست از مشتقات نفتی همچون پلاستیک تشکیل شده است در نتیجه چوب پلاست برخلاف ترموود با محیط زیست سازگار (eco friendly) نیست.
  3. قیمت هر متر مربع ترموود فنلاندی از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون ۶۰۰ هزار تومان برای هر متر مربع است و قیمت هر متر مربع ترموچوب ایرانی  از هفتصد تا یک میلیون تومان برای هر متر مربع است . اما قیمت هر متر مربع چوب پلاست از ۸۵۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به طور میانگین برای هر متر مربع  است. در نتیجه قیمت چوب پلاست نسبت به ترموود ایرانی بیست درصد بیشتر است. هرچند که صرفا قیمت نباید فاکتور تعیین کننده در خرید محصولات باشد اما به دلیل اینکه چوب پلاست دوام کمتری نسبت به ترمو فنلاندی دارد. در صورتی که قیمت هر متر مربع ترموود فنلاندی را در ۳۰ سال تقسیم کنیم تا هزینه یکسال استفاده از آن را محاسبه کنیم؛  و با همین روش هزینه یکسال استفاده از چوب پلاست را محاسبه کنیم. به اختلاف قیمت ناچیزی پی میبریم که با توجه به سایر مزایا ترمووود از نظر زیبایی و تجدید پذیر بودن، مقاومت در برابر دما و… انتخاب ترمووود فنلاندی عاقلانه تر است.

ترمووود چیست؟

ترمووود یا thermowood نوعی چوب حرارت  دیده است. که خود به دو نوع ترمو ایرانی و ترمو فنلاندی تقسیم بندی می‌شود. که به دو کلاس حرارتی  thermo S  و thermo D تقسیم می‌شود.

در کلاس حرارتی S چوب تا دمای ۱۸۰ درجه گرما و حرارت را تحمل می‌کند. و ترمو چوب فنلاندی در کلاس حرارتی D تا دمای ۲۲۰ درجه گرما را مقاومت می کند. ترمو فنلاندی  در کلاس حرارتی D و ترمو ایرانی در کلاس حرارتی S قرار می‌گیرد.

در ترمو ایرانی از گره استاندارد یا فندقی و در ترمو فنلاندی از گره پروانه ‌ای استفاده می‌شود. کاربرد اصلی ترمووود ایرانی در دکوراسیون داخلی به علت مقاومت کمتر نسبت به دما و کاربرد عمده ترمووود فنلاندی به علت تحمل دما و گرما بالا  در فضای خارجی ساختمان است.

چوب پلاست چیست؟ 

چوب پلاست نوعی از متریال ساختمانی توین است که مواد اولیه آن مشتقات نفتی مانند پلاستیکی ساخته می‍‌شود. چوب پلاست معمولا تا دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد  و حدودا تا  ۲۰ سال دوام می آورد و کاربرد اصلی آن در سقف کاذب و کفپوش و سایر مواردی که در دکوراسیون داخلی  مورد استفاده قرار می‌گیرد.اما عدم سازگاری آن با محیط زیست، زیبایی ظاهری بیشتر ترموود از چوب پلاست  و عدم تفاوت قیمت فاحش با ترمووود باعث می‌شود که انتخاب اکثریت مصرف کنندگان نباشد.