بهترین چوب برای ساخت سونای خشک چیست؟

سونای خشک یکی از انواع سازه هایی است که امروزه در طراحی ویلاها و فضاهای بزرگ و ساختمان های مدرن بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. در واقع ترمووود با دوام و ثبات ابعادی استثنایی خود به عنوان بهترین چوب برای ساخت سونا خشک میباشد. فرآیند عملیات حرارتی که ترمووود تحت آن قرار میگیرد، ساختار سلولی چوب را تغییر میدهد و آن را در برابر تاب خوردگی، ترک خوردن و پوسیدگی بسیار مقاوم میسازد. از ترمووود حتی برای ایجاد پوشش بدنه و کف استخرها نیز استفاده می شود. به همین علت، انتخاب و نصب چوب ترمو مرغوب یکی از مهمترین مواردی است که برای ساخت سونای خشک میبایست مورد نظر قرار گیرد.
به این ترتیب ترمووود مقاوم و مرغوب در اثر رطوبت و سایر مشکلات محیطی آسیب نمی بینند و خراب نمی شوند. نکته دیگری که در مورد ترمووود استفاده شده در سونای خشک باید به آن توجه کرد این است که چوب انتخابی باید به صورت طبیعی و بدون استفاده از هیچ نوع رنگی برای پوشش استفاده شود. ویا درصورت نیاز به استفاده از رنگ، حتماً از رنگ های گیاهی استفاده کنید. رنگ های گیاهی قابل استفاده در محیط های بسته می باشد و از لحاظ تنفسی و یا به پوست آسیب نمی رساند و در اغلب موارد موجب آلرژی فرد نمیشوند.

چوب برای ساخت سونا

معرفی چوب های مورد استفاده جهت ساخت سونا

در عین حال چوب هایی برای طراحی و ساخت سونای خشک مناسب هستند که هیچ نوع صمغی در آنها وجود نداشته باشد، زیرا چوب با صمغ زیاد احتمال ایجاد حساسیت و سردرد را افزایش می دهد.میبایست از چوب هایی که گرما و عطر مطبوعی را در محیط ایجاد می کنند استفاده کرد مانند ترمووود رها چوب.

در ادامه به معرفی چوب های مورد استفاده جهت ساخت سونا های خشک میپردازیم:

اکالیپتوس

اکالیپتوس یکی از گزینه های نادری است که در ساخت سونا مورد استفاده قرار می گیرد، اما به دلیل ویژگی های متمایز آن مزایای بسیاری دارد. این چوب به عنوان یکی از انواع چوبی که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد، مستحکم و بادوام است و در صنایع دیگر مانند کابینت سازی نیز کاربرد فراوانی دارد. اگر بخواهیم چوب اکالیپتوس را با چوب ساج مقایسه کنیم، می توان گفت که شباهت های زیادی بین این دو نوع چوب وجود دارد، اما چوب اکالیپتوس با قیمت ارزان تری به فروش می رسد. این چوب نوعی چوب سخت است و در نتیجه می تواند در برابر عواملی مانند پوسیدگی مقاومت خوبی از خود نشان دهد. ویژگی هایی مانند دوام و پایداری بالا باعث شده است که چوب اکالیپتوس به طور گسترده برای فضایی مانند سونا استفاده شود.

چوب سدر

یکی از انواع چوب های مناسب برای ساخت سونای خشک، چوب سدر است. یکی از ویژگی های بارز این چوب سبکی و انعطاف پذیری زیاد آن است که آن را در برابر شرایط مختلف مقاوم می کند. زیبایی چوب سدر باعث می شود که محیط از زیبایی خاص و عطری طبیعی و مطبوع برخوردار شود. چوب سدر گرمای طبیعی دارد که آن را به گزینه ای مناسب برای ساخت سونا تبدیل می کند زیرا حرارت طبیعی این چوب باعث سوختگی نمی شود. در واقع چوب سدر یکی از محبوب ترین گزینه ها برای ساخت سونا در فضاهای لوکس است.

چوب صنوبر

نوع دیگری از چوبی که برای ساخت سونای خشک انتخاب می شود، چوب صنوبر است. این نوع چوب به دلیل مقاومت بالا مورد توجه قرار گرفته است. به این ترتیب می توانید به راحتی از چوب صنوبر برای ساخت سازه سونای خشک استفاده کنید. از آنجایی که کار با این چوب آسان است، در ساخت سونای خشک با طرح های مختلف کاربرد دارد. با این نوع چوب می توانید فضای خاصی را با رنگ زرد-سفید روشن ایجاد کنید. در طراحی سونای خشک چوب صنوبر به دلیل قیمت مناسب نسبت به برخی از چوب های دیگر ارجحیت دارد. چوب صنوبر از آنجایی که هیچ گونه گرهی ندارد در ایجاد جلوه ای مجلل و خاص مورد توجه قرار می گیرد.

ترمووود

ترمووود که با استفاده از فرآیند حرارت دهی و ایجاد تغییرات شیمیایی در ساختار چوب تهیه می شود، بهترین گزینه برای ساخت سونای خشک است. این چوب منجر به ایجاد تضاد رنگی در محیط مورد نظر می شود و برای فضایی که تمایل به استفاده از رنگ های تیره وجود دارد گزینه مناسبی است. ترمووود به دلیل تغییرات ساختاری مقاومت بالایی دارد و سختی این نوع چوب پس از انجام فرآیند بهبود می یابد. این چوب اصلاح شده به دلیل پایداری در ابعاد برای ساخت انواع سونا مناسب است. چوب ترمووود را می توان به عنوان چوب نرم و سخت استفاده کرد و نگهداری از آن آسان است. در واقع این نوع چوب فرآوری شده در فضاهای مدرن و امروزی کارایی خوبی دارد و به دلیل عدم تغییر شکل می توان از آن در فضای سونا استفاده کرد. چوب ضد حریق بودن چوب های ترمو را نیز برای شما فرآهم میکند.

چوب شوکران

یکی از ویژگی های بارز چوب شوکران که آن را برای ساخت سونا مناسب می کند، نبود صمغ در آن است. این چوب بوی نامطبوع ایجاد نمی کند و ماندگاری بالایی دارد. کار با چوب شوکران آسان است، بنابراین برای ساخت سازه های مختلف در نظر گرفته می شود. البته لازم به ذکر است که مقاومت چوب شوکران به حدی است که انتخاب مناسبی برای ساخت سونای منزل می باشد. از ویژگی های چوب این درخت رنگ کرم و بافت یکنواخت آن می باشد. استفاده از چوب شوکران در فضایی مانند سونا باعث پخش یکنواخت گرما در محیط می شود به همین دلیل به عنوان عنصری کاربردی برای استفاده در سونا شناخته می شود.

چوب توسکا

نوع دیگری از چوب که در ساخت سونای خشک کاربرد فراوانی دارد، چوب توسکا است. رنگ این نوع چوب مایل به قرمز و بافت دلپذیر و زیبا است. این نوع چوب انتخابی شایسته در ساخت فضای سونا محسوب می شود. در واقع ویژگی های چوب توسکا از جمله مقاومت و آب گریزی، آن را به یکی از گزینه های مناسب برای ساخت سونا تبدیل کرده است.

چوب سرو

درخت سرو که از نوع سوزنی برگ است، نرمی بیشتری نسبت به درختان پهن برگ دارد و به همین دلیل برای استفاده در مناطق با رطوبت بالا گزینه مناسبی محسوب می شود. یکی از مهم ترین ویژگی های درخت سرو این است که در برابر گرمای محیط رایحه ای مطبوع منتشر می کند و به همین دلیل این چوب یکی از انتخاب های ارجح در بین انواع چوب در ساخت سونای خشک می باشد. مقاومتی که از چوب سرو مشاهده شده است آن را به عنوان یکی از چوب های مرغوب معرفی می کند. در واقع چوب سرو از استحکام و دوام بالایی در برابر عوامل مختلفی مانند حشرات و قارچ ها برخوردار است. نکته مهم دیگری که چوب سدر را برای سونا و نما ساختمان و همچنین تزئینات مناسب می کند، این است که می توان آن را بسیار خوب فرآوری کرد. به همین دلیل می توان عملیات نجاری را با ظرافت مناسب روی این چوب انجام داد و به نتیجه مطلوب رسید.
هر نوع چوبی که برای سونا انتخاب می شود باید به درستی عایق بندی شود. در واقع چوب هایی که بادوام و مستحکم بوده و استفاده از آنها مقرون به صرفه باشد به عنوان گزینه ای مطلوب برای استفاده در سازه سونا شناخته می شوند. چوب هایی با مقاومت بالا که به راحتی در برابر عوامل مختلف محیطی تغییر شکل نمی دهند، در ساخت سازه هایی مانند سونا در اولویت هستند.

رها چوب معتبر ترین مجموعه فروش ترمووود سونای خشک

استفاده از ترموود انتخاب اول طراحان و معماران و صاحبان ساختمان برای انواع کاربرد در سونای خشک چه در محیط داخل و چه در محیط بیرون است . شرکت رها چوب یک مجموعه بسیار معتبر با سابقه ای طولانی جهت عرضه و تولید محصولات ترمووود میباشد که داشتن گواهی نامه فنی از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به عنوان اولین و تنها دارنده گواهی نامه فنی چوب ترمو خود دلیل دیگری است بر صحت کیفیت محصولات تولید شده شرکت رها چوب کار و آروند.