بررسی ابعاد استاندارد ترمووود

ابعاد استاندارد ترمووود

مهمترین فاکتور هنگام انتخاب ترمووود، ابعاد استاندارد ترمووود با توجه به پروژه می باشد. این اعداد توسط سازمان جهانی ترموود و بر اساس دسته‌بندی، تحلیل‌های مهندسی و موارد مصرفی تعیین شده است. بنابراین در سراسر دنیا، تولیدکنندگان ترمووود موظف به رعایت سایزهای استاندارد ترمووود می‌باشند. در ادامه به بررسی ابعاد (مقاطع) و کاربردهای هرکدام میپردازیم.

ابعاد استاندارد ترمووود کدامند؟

چوب ترموود بر اساس استاندارد مشخص شده از سوی سازمان بین‌المللی ترموود فنلاند، بر اساس ابعاد تعریف شده زیر است؛

ترمووود مقطع SHP (چهار تراش)

ترمووود مقطع SHP دارای ضخامت‌های 16، 19، 26، 42 میلی متر است و در عرض‌های مختلف و متناسب با ضخامت تولید می‌شود. ضخامت‌های 16، 19، 26 میلی متر دارای عرض‌های 92، 117، 135، 140میلی متر و ترمو چوب با ضخامت 42 میلی متر در عرض‌های 42، 68، 92، 135، 140و 180 میلی‌متر تولید می‌شود. این نوع ترمووود در نمای داخلی ساختمان، نمای بیرونی ساختمان، تابلو، کف و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترمووود مقطع UTV (کام و زبانه)

ترموود مقطع UTV دارای فاق و زبانه بوده و ابعاد آن 16 الی 19 میلی‌متر می‌باشد. از این رو فقط برای دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان از آن استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که این ابعاد استاندارد ترمووود در اکثر موارد در ضخامت 19 میلی متر تولید می‌شوند و تولید این مقاطع در ضخامت 16 میلی‌متر نیز ممکن است اما توصیه نمی‌شود.

ترمووود مقطع UTS (فاق و زبانه)

ترمووود مقطع UTS همانند ترموود مقطع UTV بوده و تمام خصوصیات آن را دارا می‌باشد. با این تفاوت که ترمووود مقطع UTS در ناحیه نری آن به شکل زاویه باز نیست و به شکل زاویه قایم و نود درجه می‌باشد. ابعاد ترمووود UTS نیز در ضخامت‌ها‌ی  16 میلی‌متر تا 20 میلی‌متر است.

ترمووود مقطع DECK

ترموود DECK به صورت چهار تراش (SHP) و هم به صورت شیاردار برای کف‌‍ سازی محوطه‌ها‌ی باز کاربرد بیشتری دارد. پیشنهاد می‌شود با توجه به میزان رفت و آمد و فشاری که ممکن است بر روی این الوارهای کف وارد شود از ترمووود گونه عش که استحکام بالاتری دارد، استفاده کنید.

ابعاد استاندارد طول شاخه ترمووود

از نظر طول، ابعاد استاندارد ترمووود شامل 270 و 300 و 330 و 360 و 390 و 420 و450 و 480 و 510 و 540 و 570 سانتی متر است.

طول شاخه های ترمووود 30 سانت به 30 سانت افزایش می یابد. همیشه همه طول ها موجود نمی باشد و لازم است قبل از محاسبه از ابعاد موجود استعلام بگیرید.

ابعاد استاندارد ترمووود کدامند؟

محاسبه متراژ چوب ترمووود

همانطور که می‌دانید واحد فروش ترموود بر اساس مترمربع می‌باشد و از این رو ترمووود به صورت الوارهای چوبی در متراژهای مختلف موجود می‌باشد.

بنابراین لازم است تا برای محاسبه مقدار چوب ترمووود مورد نیاز، مساحت طبق واحد مترمربع محاسبه شود. به این منظور به جهت محاسبه مساحت، باید طول و عرض فضای مورد نظر را در هم ضرب کنید. بر همین منوال برای محاسبه مترمربع متراژ مورد نیاز چوب نما، عرض چوب و طول شاخه نیز حائز اهمیت است.

فرمول محاسبه متراژ ترموود برحسب مترمربع عبارت است از:

تعداد شاخه * طول شاخه * عرض چوب ÷ 1000

ضخامت چوب ترموود رابطه مستقیمی با قیمت چوب ترموود دارد. به این ترتیب هرچه ضخامت الوار بیشترشود قیمت آن نیز بالاتر می‌رود.

بررسی ابعاد استاندارد ترمووود

چوب ترمووود توانست در سال های اخیر بسیاری از نیازهای تغییر دکوراسیون و طراحی و دیزاین نمای ساختمان و حتی داخل ساختمان را برطرف کند. اما باید مهمترین ویژگی ترموود را کیفیت و استاندارد بودن این محصول دانست زیرا باعث شده ترموود برای هر طراحی قابل استفاده باشد. ترمووود کاملا مقاوم می باشد و روز به روز بر مقاوم سازی این محصول افزوده می شود. علاوه بر این، ماهیت این محصول از چوب می باشد و حس چوب را کامل منتقل می کند.

شرکت رهاوود بر طبق این ابعاد استاندارد ترمووود، محصولات خود را به بازار ارائه می دهد. متداول ترین و مرسوم ترین ابعاد ترمووود در ایران چهار مقطع می باشد که هر کدام مخصوص به گونه خاصی از درختان بوده و در جای بخصوصی از فضا یا ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

شما می توانید جهت خرید ترمووود با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بررسی استانداردهای چوب ترموود

یکی از نیازهای دکوراسیون و طراحی استفاده از چوب ترمووود می باشد ، این به این معنی می باشد که ترموود توانست در چند سال اخیر بسیاری از نیازهای تغییر دکوراسیون و طراحی و دیزاین نمای ساختمان و حتی داخل ساختمان را برطرف کند . اما باید مهمترین ویژگی ترموود را کیفیت و استاندارد بودن این محصول اشاره کرد و دانست که ترموود را برای هر طراحی می توان مورد استفاده قرار داد. ترمووود رهاوود با توجه به شرایط استاندارد برای محیط کاملا مقاوم می باشد و روز به روز بر مقاوم سازی این محصول وقت گذاشته میشود، اما باید دانست ماهیت این محصول از چوب میباشد و حس چوب را کامل منتقل میکند.

ابعاد چوب ترموود طبق استاندارد اروپا

ابعاد چوب ترموود طبق استانداردهای چوب ترموود اروپا بسیار متفاوت می باشد و با توجه به نیاز برای هر پروژه متغیر می باشد . با توجه به نیاز های مختلف و کاربرد ترمووود طبیعی می توان از ابعاد مختلف آن در پروژه ها استفاده نمود ، حال اگر بخواهیم تعدادی از ابعاد های ترموود را نام ببریم می توان ابعاد زیر را در نظر گرفت : عرض ۹۰ یا ۹۲ میلیمتر ، عرض ۱۱۷ یا ۱۱۸ میلیمتر ، عرض ۱۴۰ میلیمتر .پس می توان با بررسی ابعاد مختلف برای ترموود دانست کاربردهای مختلف این چوب بسیار متنوع است . این به این معناست که ترموود برای هر مساحت و ابعادی قابل استفاده است و مهم ترین ویژگی در زمینه ی طراحی می توان به متنوع بودن رنگبندی و طرح های آن اشاره کرد.

ضخامت چوب ترموود فلاندی تحت لیسانس 2019

این نکته را باید دانست که تمامی ترموود های موجود تحت لیسانس کشور فنلاند می باشد .

و عموماً در فنلاند به صورت تخته ارائه می شود حال باید دانست که این کشور استانداردهایی چوب ترموود را برای محصول ترموود در نظر گرفته است .

این استانداردها شامل ضخامت ، پهنا ، عرض می باشد .

که برای استفاده در هر پروژهای فرق می کند . ترمووود در ضخامت های ۱۶ میلیمتر ، ۱۹ یا ۲۰ میلیمتر ، ۲۶ میلیمتر و ۴۲ میلیمتر ساخته می شود .

که هر ضخامت ، استاندارد خاص خود را دارد و کاربرد های مختلفی دارند .

از آنجایی که چوب نمای ساختمان و داخل ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد.

باید ضخامت های مورد استفاده برای هر کدام متفاوت باشد.

یعنی برای نمای ساختمان که تحت عواملی همچون باران، نور آفتاب و گرد و خاک قرار دارد .

باید استاندارد مخصوص خود و مقاومت بالاتری را دارا باشد که این مقاومت با افزایش ضخامت به همراه است .