“ترموود” یا چوب ترمو چیست ؟

ترموود

“ترموود” یا چوب ترمو چیست ؟ قیمت ترمووود چند است؟ ترمو وود چگونه به وجود می آید؟

ترمووود کلمه‌ای انگلیسی است به معنی چوب حرارت دیده و یا به زبان عامیانه چوب نما. فرایندی است که باعث افزایش طول عمر چوب و دوام آن می‌شود، که با استفاده از عملیات حرارتی و بخار آب انجام می‌شود.

فرایند تیمار چوب در ترمووود :
تیمار چوب به سه بخش تقسیم می‌شود: ۱. درجه حرارت خیلی بالایی به چوب اعمال می‌شود که این عمل در وهله اول سبب سوختن و یا از بین رفتن عامل‌های جذب رطوبت و کم شدن عمر اسیدسیتریک، گلوکز، صمغ که همگی در داخل چوب ترمووود هستند می‌شود.
۲. نمایان شدن دیگر قسمت‌های چوب. ۳. با کاهش چشمگیر جذب رطوب و دفع شدن آفات چوب، خواص فیزیکی چوب به خوبی حفظ می‌شود و به ثبات رنگ دلخواه و طول عمر زیاد چوب ترمووود کمک میکند.
زمان لازم برای انجام فرایند تیمار چوب بستگی به نوع چوب، حجم و رطوبت اولیه چوب دارد و امکان دارد به ثمر رسیدن ترموود بسته به این عوامل بین ۴۸ تا ۹۶ ساعت به طول بیانجامد.

در کجا از ترمووود استفاده کنیم؟!
امروزه با پیشرفت تکنولوژی و رفتن جهان به سمت مدرنیزه شدن ترموود جایگاه خیلی ویژه‌ای در صنعت ساختمان به خود اختصاص داده است و در قسمت‌های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حال حاضر با صراحت می‌توان ترمووود را همه فن حریف در ساختمان‌سازی دانست.

ترمو وود ساختمان:

ترمو وود ، نمای بیرونی چوب در ساختمان به یکی از علایق مدرن آرشتیک‌های جهان مبدل شده است. چوب با بافت طبیعی تلفیقی زیبا از حس نوستالژیک و نوآوری میسازد و انتخاب برتر برای ترمو وود ساختمان‌های ویلایی شده است.
ترمو وود بخاطر طبیعی بودن و احساس گرمایی که القا میکند برای استفاده در کف چه کفپوش داخلی و چه کفپوش فضای باز(Decking). در اکثر کشور‌ها استفاده از چوب در پوشش کف فضای داخلی آپارتمان، پوشش کف تراس‌ها و همینطور پوشش محیط‌های مرطوب مانند ترمو وود استخر، ترمو وود جکوزی و… مرسوم است.

ترموود

ترموود

ترموود ضد حریق :

زیبایی ترمووود ، سبک بودن و سرعت روند انجام کار، مقاومت در برابر حشرات موزی، ساس، موریانه و… از محاسن کار با چوب و ترمووود به شمار می‌رود.
اولین نگرانی درمورد استفاده از نما ترموود خطر آتش و حریق می‌باشد. هرچند بلایای طبیعی برای هر سازه‌ای دور از انتظار نیست و درکل احتیاط شرط عقل است و البته ترموود ۳۰ درصد نسبت به چوب طبیعی در برابر حریق مقاومت دارد.

اصول درست نگهداری ترمو وود:
با توجه به اینکه استفاده از ترمو وود در ساختمان‌سازی روتین و عمومی شده است و اکثر مجریان طرح‌های ترمووود متخصص نیستند، کارفرمایان و آرشتیک‌های کار ساختمان باید در انتخاب متریال ترمو وود و نوع محصول ترمو وود مناسب و با کیفیت دقت کنند و اکیپ ماهر و کار بلد برای اجرا طرح انتخاب کنند.
در نگهداری از نمای اجرا و ایجاد شده به وسیله ترمو وود باید توجه شود که رنگ‌ها و باقی مواد استفاده شده در ساخت ترمو وود در مقابل اشعه uv به مرور زمان زیبایی بصری و کیفیت خود را از دست میدهند. از این رو باید پوشش محافظ مناسب برای پیشگیری از آسیب دیدن چوب در مقابل تغییرات آب‌وهوایی بر روی ترمووود کار شود.

ضخامت ترمووود:

براساس معیارهایی که از طرف استانداردهای چوب ترمو وود مستقر در اروپا تعیین شده است ضخامت ترمووود(Thermowood thickness) و ابعاد و اندازه ها برای هر پروژه متفاوت و متغییر است.

کمترین ضخامت ترمووود استفاده در نمای بیرونی ساختمان ها 16mm میباشد، درصورتی که کمتر از این اندازه باشد به هیچ عنوان مناسب استفاده برای نمای بیرونی نیست. نمای چوبی براساس ضخامت ترموود جایگاه استفاده متفاوتی دارند: برای مثال اندازه ترموود با ضخامت 26mm  ابعاد مناسب برای استفاده در کفپوش های چوبی بخصوص در سطوحی که با رطوبت و نم مواجه هستند میباشد که دلیل به کارگیری ضخامت ترمووود به این اندازه بهینه بودن آن برای پایدار بودن در برابر فشارهای وزنی است و ساختار متراکم تری دارند.

قیمت ترموود:

قیمت ترمووود برحسب ضخامت ترموود، رنگ ترموود، مصالح مصرفی و ابعاد متفاوت و متغییر است. قیمت ترمو وود در شرکت رهاچوب از استاندارد‌های جهانی ارزان‌تر است و صرفه اقتصادی دارد. چرا که با بومی‌سازی هرکار باعث رشد اقتصادی در کشور میشود و هم عرضه و هم تقاضا رونق پیدا می‌کند. با رونق پیدا کردن تولید ترموو‌ود‌های ایرانی واردات به حداقل رسیده و قیمت چوب ترمو ارزانتر می شود.

 

لوناوود چیست؟!

قطب تکنولوژی صنعت چوب در جهان فنلاند است، چرا که از سالیان دور چوب فنلاندی به بادوام و با کیفیت بودن شهره است و لوناوود شرکت رهاوود به خوبی توانسته است از صنعت آنها بهره بگیرد. البته ترمووود ایرانی یکی از انواع چوب‌های ترموود قابل توجه در جهان می‌باشد، چرا که از مِتد‌های فنلاند بهرده برده است. لوناوود در زمینه ساخت و فراوری چوب به صورت طبیعی و صنعتی تحولی عزیزم در صنعت ساختمان به ویژه نمای چوبی ایجاد کرده است.

 

ارتباط لوناوود و ترمووود:

لوناوود برندی پیشتاز در زمینه تولید چوب های اصلاح شده می باشد و ترمو وود از مهم ترین محصولات لوناوود است. شرکت رها چوب یکی از شرکت های معتبر لوناوود در ایران است. ترموود همان چوب معمولی است که با دستگاه ترموود حرارت دیده است ولی برای فرآوری لوناوود صمغ چوب را از آن جدا می‌کنند و رنگ چوب از سفید روشن به حالت تیره مایل به قهوه‌ای تغییر میکند.

سرامیک طرح ترموود چیست:

با پیشرفت علم و اهمیت بشر به زیبایی محیط زندگی طراحی نمای داخلی و نمای بیرونی ساختمان تغییرات اساسی کرده است، از جمله این تغییرات در متریال مورد استفاده در کفپوش‌های ساختمانی، تجاری و اداری مشهود است که از موزائیک و کاشی و سیمان بود  به نمای چوبی و سرامیک طرح ترموود تغییر یافته است.

سرامیک طرح ترمووود زیبایی و جذابیت خاصی دارد و چون قابل تعویض و حتی ترمیم هستند هم صرفه اقتصادی دارند و هم در هنگام خرابی احتمالی جای نگرانی اساسی وجود ندارد. از سرامیک طرح چوب علاوه بر کفپوش بعنوان دیوارپوش نیز استفاده می‌شود.

 

موارد استفاده از سرامیک طرح ترمووود:

حمام: بخاطر اینکه رطوبت را به خود جذب نمیکند و ضد آب هستند.

پارکینگ: بخاطر ضد یخ و ضد حریق بودن ترمووود ، مقاومت، استحکام و عدم تغییر رنگ.

آشپزخانه، اتاق خواب، سقف، سونا، استخر حیاط و…

ترموود حمام

ترموود جکوزی

فروش دستگاه ترمووود:

رهاوود یکی از کارخانجات عرضه ترمو وود با تکنولوژی فنلاند با هزینه خیلی بصرفه در سطح ایران است. تهیه و فروش دستگاه ترمووود یکی از اقتصادی‌ترین کارها در سطح کشور است که سبب خودکفایی و ماندن ارز در داخل کشور می‌شود. با تولید و فروش دستگاه ترموود به صنعت داخلی کمک می‌شود و باعث اشتغال‌زایی در صنعت چوب می‌شود.

 

تاثیر رنگ ترموود در سازه:

رنگ ترموود علاوه بر زیبایی ظاهری و تنوعی که در ترموود ایجاد میکند، سبب مقاومت چوب‌های ترمووود می‌شود. رنگ ترمووود بخاطر نقش عایق که ایجاد میکند طول عمر سازه را افزایش می‌دهد. باتوجه به کیفیت و تنوع رنگ‌ها در ترموود‌‌های شرکت رهاچوب این برند پیشنهاد مناسبی برای خرید است‌.

 

تلفیق زیبایی و کیفیت با نمای چوبی ترمووود:

مهم‌ترین بخش ساختمان نمای آن است، برای اینکه بتوان از یکنواختی دور شد و ایده‌های خلاقانه‌ای برای نمای داخلی و بیرونی ساختمان مطرح کرد “نمای چوبی” بهترین انتخاب ممکن است. برای اینکه یک ساختمان زیبا داشته باشید باید علاوه بر داخل به تزئین و دیزاین بیرونی آن نیز اهمیت بدهی، با رنگ‌آمیزی نمای چوب ساختمان می‌توانید به این مهم دست یابید. از مزایای قابل توجه نمای چوبی عایق حرارتی و برودتی محسوب شدنش می‌باشد که هم در مقابل سرما و گرما و تغییرات ناگهانی هوا عملکرد خوبی به لحاظ تعادل دما دارد.

نمای چوب ساختمان چه بصورت چوب‌نما، ترموود و لوناوود می‌تواند هم به مدیریت اقتصادی هم‌وطنان کمک کند، هم به زیبایی بصری ساختمان‌ها بیافزاید و هم در مقابل خطرات و بلایای طبیعی و غیرطبیعی احتمالی صدمات و خسارت کمتر ایجاد کند. ترمووود در نمای چوب ساختمان چه در ویلاها که امروزه مرسوم است و چه در ساختمان‌های اداری و تجاری می‌تواند جذابیت نو و فضای مدرن در محیط اطرافمان پدید آورد. شرکت رهاچوب یکی از فعالان قوی در این راستا می‌باشد.

شرایط و نحوه نگهداری صحیح از ترمووود

چگونگی و اطلاع از روش نگهداری صحیح از چوب ترمووود که به صورت صحیح و اصولی باشد می تواند باعث افزایش عمر ترمووود شود و در حفظ و تداوم ظاهر چوب ترمو نقش موثری دارد. با توجه به اینکه چوب ترمووود از چوب طبیعی تولید می گردد، حتما باید به نکات و روش های نگهداری آن دقت داشت. در این نوشته قصد داریم روش های محافظت و نگهداری از ترمووود رو ذکر نماییم. این اقدامات ساده و کم هزینه بوده که باعث می شود که چوب ترمو که امروزه یکی از پرکاربردترین و زیباترین متریال هاست برای سال ها ظاهر اولیه خود را حفظ نموده و از آن لذت ببرید.

نحوه صحیح انبار کردن چوب ترموود

از جمله عوامل موثر بر کیفیت چوب ترمووود شرایط نگهداری چوب در انبار می باشد. چوب ترموود باید در محیط خشک و در دمای خنک و سر بسته نگهداری و انبار گردد.
بهتر است چوب ترمو مستقیم بر روی زمین قرار نگیرد و همچنین الوارهای چوب ترمو به تعداد زیاد بر روی هم هم انباشته نگردند زیرا بالا رفتن وزن چوب ها باعث دفرمگی و تغییر شکل ترمووود می گردد. همچنین توصیه می گردد چوب های ترمووود را به صورت بسته بندی شده توسط پلاستیک نگهداری نمود.
در فرایند ترمووود، به دلیل حرارت بالایی که به چوب ها وارد می گردند اکثر رطوبت درون چوب بخار شده و به همین علت ممکن است بر اثر فشار زیاد بشکند. بنابراین قبل از اقدام به نصب چوب ترمو، بعد از خارج کردن پوشش پلاستیکی، آن را در فضای باز قرار داده تا با شرایط محیط جدید سازگار شوند.نحوه صحیح انبار کردن چوب ترموود
از جمله عوامل موثر بر کیفیت چوب ترموود شرایط نگهداری چوب در انبار می باشد. چوب ترموود باید در محیط خشک و در دمای خنک و سر بسته نگهداری و انبار گردد.
بهتر است چوب ترمو مستقیم بر روی زمین قرار نگیرد و همچنین الوارهای چوب ترمو به تعداد زیاد بر روی هم هم انباشته نگردند زیرا بالا رفتن وزن چوب ها باعث دفرمگی و تغییر شکل ترمووود می گردد. همچنین توصیه می گردد چوب های ترمووود را به صورت بسته بندی شده توسط پلاستیک نگهداری نمود.
در فرایند ترمووود، به دلیل حرارت بالایی که به چوب ها وارد می گردند اکثر رطوبت درون چوب بخار شده و به همین علت ممکن است بر اثر فشار زیاد بشکند. بنابراین قبل از اقدام به نصب چوب ترمو، بعد از خارج کردن پوشش پلاستیکی، آن را در فضای باز قرار داده تا با شرایط محیط جدید سازگار شوند.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *