نحوه ی استفاده از پلی اورتان

آیا می توانید پلی اورتان را روی رنگ قرار دهید؟

اجازه دهید این موضوع را روشن کنم – آیا می خواهید یک پوشش را روی پوشش دیگری اعمال کنید؟

هرازگاهی متوجه می شوید که پس از رنگ آمیزی یک سطح چوبی یا ترمووود ، از نتیجه راضی نیستید. عالی به نظر می رسد، اما فقط احساس می کنید یک چیزی درست نیست.

پلی اورتان می تواند ظاهری منحصر به فرد بر روی هر نوع رنگی ایجاد کند. تنها چیزی که ممکن است اشتباه کند این است که ندانید چه مدت باید قبل از پلی اورتان خشک شود.

آیا می توانید پلی اورتان را روی رنگ قرار دهید؟

بله، می توانید پلی اورتان را روی رنگ قرار دهید. تا زمانی که رنگ کاملاً خشک شده و تمیز است، می توانید پلی اورتان پایه آب و روغن را روی هر نوع رنگی اعمال کنید. با این حال، باید مراقب تغییر رنگ، به ویژه پلی اورتان روغنی باشید.

اکنون که می‌دانید امکان استفاده از پلی اورتان بر روی سطوح رنگ‌شده وجود دارد، بیایید دریابیم که قبل از اعمال پوشش پلی‌اورتان چه مدت باید منتظر بمانید تا رنگ خشک شود.

چه مدت طول می کشد تا رنگ قبل از پلی اورتان خشک شود؟

قبل از پلی اورتان، بسته به نوع رنگی که استفاده می کنید، حداقل 24 تا 72 ساعت زمان بگذارید تا رنگ خشک شود. اگر مطمئن نیستید که رنگ کاملاً خشک شده است، یک یا دو روز دیگر صبر کنید تا ایمن باشید.

چه زمانی می توانم پلی اورتان را روی رنگ اعمال کنم؟

به محض اینکه رنگ خشک شد، می توانید روکش پلی اورتان را روی رنگ اعمال کنید. این تنها عاملی است که باید قبل از اعمال پلی اورتان روی رنگ در نظر بگیرید.

چقدر باید منتظر بمانید تا پلی اورتان را روی رنگ قرار دهید؟

به طور متوسط، 24 ساعت طول می کشد تا رنگ مورد استفاده قرار گیرد، اما شرایط آب و هوایی مختلف و عوامل دیگر می توانند این روند را کاهش دهند.

بسیار مهم است که به دلیل مراحلی که باید قبل از اعمال پوشش پلی اورتان انجام دهید، صبر کنید تا رنگ کاملاً خشک شود.

قبل از استفاده از پلی اورتان باید سطح رنگ شده را تمیز و ساییده کنید تا ناخالصی ها از بین برود. اگر این کار را نکنید، پلی اورتان به درستی نمی چسبد.

اگر سطح رنگ شده هنوز مرطوب باشد، فرآیند تمیز کردن آن را از بین می برد و وارد چوب می شود که می تواند آن را خراب کند. مهم است که به چوب زمان کافی برای خشک شدن داده شود – در حالت ایده آل 72 ساعت – زیرا سطح سریعتر خشک می شود.

اگر سطح رنگ‌شده خشک باشد، اما لایه‌های زیرین خشک نباشند، فرآیند سنباده‌زنی، رنگ مرطوب زیر آن را آشکار می‌کند و ما همان مشکل قبلی را خواهیم داشت.

سپس باید چوب یا ترمووود را دوباره رنگ آمیزی کنید و چند روز دیگر قبل از اعمال روکش پلی اورتان صبر کنید.

همچنین هنگام استفاده از پلی اورتان روی رنگ، خطر تغییر رنگ وجود دارد. اگر رنگ به طور کامل خشک شده باشد، احتمال کمتری وجود دارد که این اتفاق بیفتد. در غیر این صورت، خطر تغییر رنگ وجود دارد و پلی اورتان می تواند با رنگ مخلوط شود و دیگر یک پوشش شفاف نخواهد بود.

آیا می توانید پلی اورتان را روی رنگ های براق قرار دهید؟

بله، پس از خشک شدن و خشک شدن کامل سطح، می‌توانید پلی اورتان را روی رنگ براق قرار دهید. همانطور که قبلاً ذکر شد، می‌توانید روی هر رنگی از جمله رنگ‌های نیمه براق، رنگ‌های براق، رنگ گچی، رنگ لاتکس، رنگ‌های مبتنی بر آب و روغن یا حتی رنگ اکریلیک پلی اورتان بزنید تا به پایانی بادوام برسید. اطمینان حاصل کنید که سطح رنگ شده را آماده کرده اید و روکش پلی اورتان را به درستی اعمال کرده اید.

چه نوع پلی اورتان را می توان روی رنگ و زمان خشک شدن آن اعمال کرد؟

می توانید هر نوع پلی اورتان را روی رنگ بمالید. پلی اورتان یک پوشش شفاف است، بنابراین همچنان زیبایی رنگ را در زیر پوشش ضد خش و ضد آب نشان می دهد.

بر پایه روغن یا آب: انواع پلی اورتان و زمان خشک شدن

هم روغنی و هم مبتنی بر آب همین کار را انجام می دهند. تنها تفاوت در ظاهر آنها و مدت زمان خشک شدن پلی اورتان است.

همانطور که قبلا ذکر شد، پلی اورتان روغنی دارای رنگ کهربایی است، که آن را برای استفاده بر روی چوب خام یا لکه دار عالی می کند. ظاهری متمایز و تیره تر به آن می دهد که رنگ اصلی چوب را حفظ می کند.

پلی اورتان بر پایه روغن بسته به نوع محصولی که استفاده می کنید در مدت 6 تا 24 ساعت با لمس خشک می شود. پلی اورتان سریع خشک شدن 6 ساعت طول می کشد، در حالی که پلی اورتان معمولی حداقل 12 ساعت طول می کشد.

پس از یک هفته استفاده، کار چوبی شما برای استفاده سبک آماده است. سپس سه هفته دیگر طول می کشد تا چوب به طور کامل خشک شود.

پلی اورتان پایه آب روی رنگ

پلی اورتان پایه آب برای استفاده روی چوب بهترین است زیرا شفاف می ماند و سریعتر خشک می شود. تنها در دو ساعت، روکش بر پایه آب که به سرعت خشک می‌شود، برای لایه دوم آماده می‌شود.

در عرض 24 ساعت برای استفاده سبک آماده می شود و در عرض 3 روز قابل ترمیم است. با این حال، درست مانند رنگ، عوامل زیادی می توانند زمان خشک شدن را کاهش دهند. بنابراین توصیه می شود حداقل 21 روز صبر کنید تا کاملاً خشک شود.

نحوه اعمال پلی اورتان روی رنگ

با توجه به اینکه قبلاً کار سختی را برای قابل استفاده کردن چوب انجام داده اید، نیازی به صرف زمان زیادی برای استفاده از روکش پلی اورتان نخواهید داشت.

ابزارهایی که نیاز دارید

 • شوینده یا تری سدیم فسفات (TSP)
 • اب
 • پلی اورتان بر پایه آب یا روغن
 • پارچه چسبناک
 • جارو برقی
 • پارچه بدون پرز
 • کاغذ سنباده 120 برای خراش های عمیق
 • سنباده 220 گریت
 • اپلیکاتور – برس رنگ، اسپری، پد، یا غلتک
 • اسفنج
 • دستکش لاستیکی
 • عینک ایمنی

مراحل استفاده از پلی اورتان روی رنگ

مرحله 1: سطح را تمیز کنید

پلی اورتان به خوبی به سطوح چرب نمی چسبد، بنابراین باید سطح رنگ شده را با مواد شوینده یا تری سدیم فسفاتTSP به خوبی تمیز کنید. در حالی که TSP بیشتر به عنوان یک افزودنی غذایی شناخته می شود، دوز غلیظ آن یک محصول پاک کننده قوی است.

از TSP برای رنگ های قدیمی و مواد شوینده برای کاربردهای اخیر استفاده کنید. هنگام استفاده از TSP برای محافظت از خود، حتما از عینک و دستکش لاستیکی استفاده کنید.

مرحله 2: سطح را سنباده بزنید

برای از بین بردن هرگونه خراش عمیق روی سطح چوب از کاغذ سنباده 120 استفاده کنید. ماسه بزنید تا درخشندگی در رنگ صاف شود.

اگر نمی توانید به صورت دستی یک سطح صاف صاف با کاغذ سنباده 120 بدست آورید، از سنباده نخل استفاده کنید.

مرحله 3: چوب را بچسبانید

باقی مانده سنباده را با استفاده از جاروبرقی یا پارچه چسبناک تمیز کنید. مطمئن شوید که هیچ اثری از گرد و غبار باقی نمانده است، در غیر این صورت کاربرد پلی اورتان شما را خراب می کند.

می توانید یک پارچه بدون پرز را در آب فرو کنید و از آن برای تمیز کردن سطح نیز استفاده کنید. این روش گرد و غبار را بهتر از بین می برد، اما باید قبل از مرحله بعدی اجازه دهید خشک شود.

مرحله 4: اولین لایه پلی اورتان را بمالید

یک لایه نازک از هر پلی اورتانی که می خواهید، چه بر پایه روغن و چه بر پایه آب، بمالید، مطمئن شوید که دانه را دنبال کنید. می توانید از هر ابزاری برای اعمال اولین لایه استفاده کنید – قلم مو، غلتک، پد یا اسپری.

پس از اتمام کار، سطح پلی اورتان را بگذارید تا خشک شود.

مرحله 5: بعد از خشک شدن ماسه بزنید

پس از خشک شدن لاک پلی اورتان، از کاغذ سنباده 220 برای صاف کردن سطح استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که هر گونه نوک گرد و غبار، آثار برس یا سایر عیوب مانند خراش های عمیق را از بین برده اید.

مرحله 6: سطح رنگ شده را دوباره تمیز کنید

برای از بین بردن بقایای سنباده و ذرات ریز گرد و غبار، روال مشابه مرحله 3 را دنبال کنید.

مرحله 7: لایه دوم پلی اورتان را اعمال کنید

به طور کلی، اولین کت همیشه کافی نیست. یک لایه نازک دیگر از پلی اورتان را با همان فرآیند قبلی اعمال کنید. صبر کنید تا خشک شود، سپس مراحل 5 تا 7 را تکرار کنید تا به سطح صافی مطلوب برسید. استفاده از دو لایه یا بیشتر توصیه می شود، به خصوص برای پلی بر پایه آب.

آیا می توانید پلی اورتان را روی رنگ اکریلیک قرار دهید؟

بله، می توانید هم پلی اورتان پایه روغن و هم پلی اورتان آب را روی رنگ بمالید. پلی اورتان از سطح رنگ محافظت می کند و در عین حال جذاب تر و بادوام تر به نظر می رسد. تا زمانی که سطح رنگ اکریلیک را به درستی آماده کرده باشید، پلی اورتان آن را خراب نمی کند.

پلی اورتان چیست؟

پلی اورتان یک محصول پلاستیکی مایع بر پایه روغن است که برای پوشش و چسبندگی به کار می رود تا دوام را به کارهای چوبی شما بیافزاید. آنها به دو صورت هستند. بر پایه آب و بر پایه روغن.

هر یک از این اشکال اهداف خاص خود را دارند. با این حال، آنها برای همان هدف استفاده می شوند: برای ایجاد یک لایه حفاظتی اضافی برای یک سطح.

پلی اورتان بر پایه روغن وقتی روی رنگ استفاده می شود رنگ کهربایی را از بین می برد، خشک شدن و سفت شدن زمان بیشتری طول می کشد و وقتی خشک می شود بوی کمی می دهد. از سوی دیگر، پلی بر پایه آب به سرعت خشک می شود و هیچ رنگ کهربایی نمی دهد.

لایه پلی اورتان استحکام بیشتری در برابر سایش و خراش ایجاد می کند و آب را جذب نمی کند. شفاف می شود و به جلوگیری از آسیب حرارتی به سطح شما کمک می کند.

در حالی که پلی اورتان به خودی خود شکننده نیست، اما اگر دماهای شدید یا مواد شیمیایی خشن روی آن استفاده شود، همچنان می تواند بشکند یا خرد شود.

رایج ترین ماده ای که برای تولید پلی اورتان ها استفاده می شود اتیلن است، اما به دلیل وزن مولکولی آن، فقط در مخلوط های خاصی قابل استفاده است. سایر مواد پلی اورتان که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند سیمان سی، پروپیلن و بوتیل متاکریلات BMAهستند.

رنگ اکریلیک چیست؟

این یک رنگ با خشک شدن سریع است که از رنگدانه معلق در امولسیون پلیمری اکریلیک و روغن های سیلیکون، صابون های فلزی، نرم کننده ها، تثبیت کننده ها یا کف زداها ساخته شده است. برخلاف اکثر مواد رنگ آمیزی، رنگ اکریلیک به سرعت خشک می شود و به زمان خشک شدن طولانی نیاز ندارد.

خواص فیزیکی و نوری این رنگ آن را برای استفاده در طیف وسیعی از سطوح رنگ شده ایده آل می کند.

اما اگر می خواهید از این نوع رنگ بر روی سطوح رنگ شده خود استفاده کنید، باید از رنگ لاتکس پایه روغن و پرایمر لاتکس با کیفیت بالا استفاده کنید. اگر هنگام رنگ آمیزی سطح خود با اکریلیک از پرایمر پایه روغن یا لاتکس با کیفیت خوب استفاده نکنید، رنگ پوسته پوسته می شود و وحشتناک به نظر می رسد.

رنگ های اکریلیک در صورت خشک شدن ظاهری نرم تری می دهند. در نتیجه به راحتی گرد و غبار و کثیفی را جذب می کنند. در اینجا زمانی است که پلی اورتان به کار می آید زیرا محافظت بیشتر و طول عمر طولانی می دهد.

چرا باید پلی اورتان را به رنگ های اکریلیک اضافه کنید؟

این راز نیست که برخی از رنگ ها بهتر از بقیه هستند. بنابراین وقتی رنگ را برای یک پروژه جدید انتخاب می کنید، موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

اگر یک پروژه رنگ اکریلیک دارید و می خواهید کمی چیز اضافی به آن بدهید، یا اگر به دنبال تغییر سبک پروژه فعلی خود هستید، ممکن است علاقه مند باشید که پلی اورتان را به رنگ های خود اضافه کنید. پس چرا باید پلی اورتان را به رنگ های اکریلیک اضافه کنید؟

 • از پلی اورتان روی رنگ های اکریلیک استفاده کنید زیرا سطح صافی را ارائه می دهد. با این حال، پلی اورتان کاملاً صاف نیست. اما پوشش صاف تری نسبت به رنگ اکریلیک ارائه می دهد.
 • رنگ های اکریلیک خشک، تیره و کدر هستند. برای افزودن مقداری روشنایی به سطح، روکش پلی اورتان اضافه کنید. علاوه بر این، روکش پلی شفاف از رنگ اکریلیک در برابر کثیفی و گرد و غبار محافظت می کند.
 • دلیل دیگر این است که پلی اورتان رنگ و درخشندگی رنگ اکریلیک را حفظ می کند. همانطور که قبلاً گفتم، رنگ‌های اکریلیک مات خشک می‌شوند و ظاهری نامطلوب بر خلاف خیس شدن دارند. با این حال، افزودن یک کت شفاف رنگ را بازیابی می کند و برای مدت طولانی براق می ماند.

چقدر زود می توانید پلی اورتان را روی رنگ اکریلیک بسازید؟

این می تواند به چند چیز بستگی داشته باشد، برخی از آنها نوع سطحی است که رنگ می کنید و جایی که آن را رنگ می کنید. به طور کلی، پس از استفاده از رنگ اکریلیک روی سطح خود، باید بین 24 تا 72 ساعت قبل از اعمال پلی اورتان خود صبر کنید. در این مدت می توانید هر گونه تعمیرات لازم را که ممکن است نیاز باشد انجام دهید.

انتظار برای مدت طولانی تری نتایج برجسته تری را به همراه دارد زیرا سطح باید کاملاً خشک و سخت شده باشد و جایی برای عارضه نداشته باشد.

خبر خوب در مورد این روکش ضد آب این است که معمولاً زمانی که خشک می‌شود رنگ را حفظ می‌کند و می‌توان آن را روی هر سطحی اعمال کرد.

اگر رنگ به خوبی خشک نشود، پلی اورتان با رنگ اکریلیک درگیر می شود و سطحی ناهموار ایجاد می کند و سطح را مستعد آسیب و سایش می کند. علاوه بر این، رنگ اکریلیک مرطوب می تواند با اجزای پلی اورتان ترکیب شود و در نتیجه توانایی مقاومت آن را ایجاد کند.

نحوه اعمال پلی اورتان روی رنگ اکریلیک

یکی از راه های محافظت از رنگ اکریلیک، استفاده از پوشش روی آن است. در این مورد پلی اورتان. و اگر در مورد رنگ رنگ خود نگران هستید، از پلی اورتان پایه آب استفاده کنید. رنگ روغنی رنگ زرد یا کهربایی یا رنگ کهربایی به رنگ های روشن و زمینه سفید ایجاد می کند.

علاوه بر این، روکش شفاف مبتنی بر روغن روکش خوبی به جا می گذارد، اما زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارد. برای براقیت بالا، از لاک رزین اکریلیک استفاده کنید.

برای اعمال پلی بر روی سطح خود، مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله 1: سطح رنگ شده را با آب گرم بشویید

ابتدا سایر آلودگی های روی سطح را با آب تمیز کنید. متداول ترین مواد پاک کننده صابون ها هستند که در خانه در دسترس هستند. با این حال، از صابون اجتناب کنید. آنها معمولاً خشن هستند و بافت سطحی پلی اورتان را از بین می برند و باعث می شوند که براقیت خود را از دست داده و ظاهری غیرحرفه ای به آن بدهند.

همچنین، از حذف لاتکس روی رنگ آسیب دیده اجتناب کنید. آنها به احتمال زیاد به بافت سطح آسیب می رسانند

دوباره از رنگ اکریلیک

اگر قطرات رنگی دارید، از کاغذ سنباده یا پاک کننده رنگ استفاده کنید تا از شر آنها خلاص شوید، احساس نرمی بیشتری خواهید داشت.

اگر سطح دارای موم است، آن را با استفاده از الکل معدنی بردارید.

مرحله 2: سطح را صاف کنید.

با استفاده از کاغذ سنباده 120 سطح را خراش دهید. هدف شما صاف کردن براق بدون ایجاد خراش های عمیق است که ممکن است پس از استفاده از پلی اورتان قابل مشاهده باشد. از سنباده نخل استفاده کنید.

اگر با کفپوش رنگ شده سر و کار دارید، کف را با یک بافر کف و یک صفحه سنباده 120 گریت بشویید. گرد و غبار سنباده را با استفاده از یک پارچه چسبناک یا پارچه مرطوب پاک کنید.

مرحله 3: اپلیکاتور خود را انتخاب کنید.

برای استفاده از پلی اورتان خود، چه بر پایه آب و چه بر پایه روغن، از برس یا تفنگ اسپری استفاده کنید. شما نباید از غلتک استفاده کنید زیرا ممکن است حباب هایی را پشت سر بگذارد که ممکن است در پایان سخت شوند.

پلی اورتان برای استفاده مستقیم به اندازه کافی نازک است، بنابراین آن را نازک نکنید. افزودن نازک تر ممکن است باعث اجرا شدن آن شود.

یک گودال کوچک از کت شفاف پلی را روی یک قطعه رها شده بریزید تا ببینید آیا به اندازه کافی ضخیم است یا خیر، سپس به مرحله بعدی بروید.

مرحله 4: یک لایه را بمالید، سپس قبل از لایه بعدی صاف کنید.

پس از استفاده از اولین لایه، اجازه دهید تا خشک شود. زمان مورد نیاز بستگی به توصیه های روی ظرف دارد.

اکنون آن را به آرامی با کاغذ سنباده 120 ساییده کنید تا حباب هایی که در سطح سفت شده اند صاف شوند و ذرات گرد و غبار و ضربه های قلم مو روی سطح پاک شوند.

مرحله 5: لایه دوم را اعمال کنید.

برای نتایج برجسته، همان کاری را که در مرحله 4 انجام شد انجام دهید. نباید بیش از دو لایه پلی اورتان اعمال کنید. دو عدد برای داشتن یک روکش براق کافی است. قبل از تحویل پروژه، زمان توصیه شده برای خشک شدن آن را در نظر بگیرید.

نحوه مهر و موم کردن رنگ اکریلیک با فینیش پلی اکریلیک Minwax

هنگام یادگیری نحوه مهر و موم کردن رنگ اکریلیک با روکش پلی اکریلیک Minwax بر روی ترمووود چوب خام، فرآیند با آماده سازی ضروری آغاز می شود. رنگ اکریلیک با قلم مو یا اسفنج اعمال می شود و اجازه می دهد تا کاملا خشک شود.

برای چسباندن رنگ اکریلیک خود بر روی کت شفاف Minwax، مراحل زیر را دنبال کنید

 • پلی اورتان را در گوشه سطح نقاشی خود بریزید و با استفاده از برس فوم آن را از گوشه به سمت بیرون کار کنید. در حین اعمال، تا حد امکان سعی کنید کشش سطحی را نشکنید.
 • این کار را تا جایی انجام دهید که کل نقاشی به طور یکنواخت پوشانده شود.
 • برای زدن لایه دوم، برس را کاملا تمیز کنید.

2 ساعت بین لایه ها صبر کنید و 2 تا 3 لایه لایه شفاف پلی کریلیک (به عنوان لاک نهایی) بمالید تا آب بندی رنگ شما تمام شود.

چگونه می توانید تشخیص دهید که رنگ خشک یا خشک شده است؟

برای تشخیص خشک بودن رنگ، سطح رنگ را در یک ناحیه مجزا محکم لمس کنید. اگر رنگ چسبناک یا چسبنده نیست، پس خشک است.

برای تعیین اینکه آیا رنگ خشک شده است یا خیر، رنگ را با ناخن بکوبید. اگر ناخن شما فرورفتگی به جا می گذارد، پس رنگ ترمیم نمی شود. با این حال، اگر هیچ علامتی وجود نداشته باشد، رنگ کاملا خشک شده است.

بسیار مهم است که تا زمانی که رنگ به طور کامل خشک نشود، از لاک پلی اورتان استفاده نکنید. در غیر این صورت، فرآیند تمیز کردن و سنباده زدن رنگ را از بین می برد و همچنین می تواند به چوب آسیب برساند.

آیا فینیش پلی اورتان به تمام سطوح می چسبد؟

بله، پلی اورتان به اکثر سطوح می چسبد. اما باید سطح را با تمیز کردن آماده کنید تا ذرات ریز گرد و غبار، موم یا گریس از بین برود و قبل از استفاده از پلی اورتان اجازه دهید سطح خشک شود.

عوامل موثر بر زمان خشک شدن و خشک شدن رنگ

 1.  دما

اولین چیزی که سرعت خشک شدن رنگ را تعیین می کند گرما است. همانطور که مایعات در گرما سریعتر تبخیر می شوند، روکش های چوبی نیز تبخیر می شوند. دمای مطلوب برای خشک کردن بین 70 تا 77 درجه فارنهایت است.

هنگامی که دما به زیر 50 درجه فارنهایت می رسد، ساختار رنگ ممکن است شروع به از بین رفتن کند. از یک فن حرارتی یا HVAC برای افزایش دمای محیط در جایی که هستید استفاده کنید. اگر ترموستات دارید، دما را روی 70 درجه فارنهایت تنظیم کنید و تا زمانی که رنگ خشک می شود، اتاق را ترک کنید.

 1.  تهویه

همانطور که گرما به مایعات کمک می کند سریعتر خشک شوند، هوا نیز همینطور است. تهویه مناسب زمان خشک شدن را افزایش می دهد، همانطور که عدم تهویه باعث کاهش سرعت آن می شود.

اگر به اندازه کافی نسیم متقاطع ندارید یا در یک فضای محدود نقاشی می‌کنید، از یک فن برای تسریع فرآیند خشک کردن و خلاص شدن از شر بخار استفاده کنید.

 1.  رطوبت

رطوبت بالا قبل از رنگ آمیزی و بعد از آن یک مشکل است. رطوبت اضافی را می توان به چوب جذب کرد، که پس از رنگ آمیزی روی آن حباب هایی آزاد می شود.

متوجه خواهید شد که حتی پس از چند لایه، رنگ همچنان حباب می کند و در نهایت پوسته می شود. رطوبت همچنین روند خشک شدن را کند می کند زیرا اساساً آب بیشتری به مایعی که سعی در تبخیر شدن دارد اضافه می کند.

برای اندازه گیری میزان رطوبت از رطوبت سنج استفاده کنید. محدوده خوب بین 50 تا 70 درصد است. برای کنترل رطوبت بیش از حد، از رطوبت گیر استفاده کنید. اگر مشکل رطوبت خیلی کم است، از یک مرطوب کننده استفاده کنید.

 1. نوع رنگ

بسته به نوع، رنگ و برند، برخی از رنگ‌ها سریع‌تر از بقیه خشک می‌شوند. به طور کلی، رنگ های تیره زودتر از رنگ های روشن تر خشک می شوند.

انواع مختلف رنگ و خشک شدن و خشک شدن از بین می روند با سرعت های مختلف:

 • رنگ گچی – در کمتر از 30 دقیقه خشک می شود، اما شما باید حداقل یک روز قبل از اعمال لایه دوم صبر کنید. 30 روز طول می کشد تا خشک شود. و می توانید پلی اورتان را روی رنگ گچی قرار دهید.
 • رنگ شیر – همچنین در 30 دقیقه خشک می شود و 30 روز زمان نیاز دارد تا خوب شود.
 • رنگ بر پایه لاتکس/آب – این رنگ فقط در 4 ساعت خشک می شود و می تواند در 21 روز کاملاً خشک شود.
 • رنگ روغنی – بین 6 تا 8 ساعت خشک شدن و حداقل 30 روز طول می کشد تا خشک شود.
 • روکش های مخملی – این محصول سازگار با مبلمان در حدود 8 ساعت خشک می شود.
 1.  نوع چوب

برخی از چوب ها دارای غلظت بالایی از مواد شیمیایی هستند که از چسبیدن و تبخیر رنگ به درستی جلوگیری می کند. به طور خاص، چوب رز می‌تواند دردسرساز باشد، مانند برخی از چوب‌های سرو معطر. در صورت امکان از رنگ آمیزی روی این نوع چوب خودداری کنید.

نحوه تمیز کردن پس از اتمام استفاده از پلی اورتان

اگر از پلی اورتان بر پایه آب استفاده می کنید، می توانید هر گونه آلودگی روی زمین را فقط با آب و صابون پاک کنید.

اگر از پلی بر پایه آب استفاده می کنید، برس ها را نیز می توان با صابون و آب گرم تمیز کرد. با این حال، اگر از پلی روغن استفاده می کنید، برس را به روح معدنی آغشته کنید تا تمیز شود و برای دفعه بعد نگه دارید.

چه پلی اورتان روی رنگ بهتر است؟

پلی اورتان “بهترین” جهانی وجود ندارد زیرا هر نقاشی خواص منحصر به فرد خود را دارد و به فرمول متفاوتی از مواد شیمیایی نیاز دارد.

چند لایه پلی اورتان روی چوب و کف رنگ شده؟

شما باید حداقل 3 لایه پلی اورتان روی سطح رنگ شده استفاده کنید. هنگام استفاده از روغن پلی اورتان، ممکن است بتوانید با یک یا دو لایه از آن فرار کنید.

با این حال، ممکن است قبل از استفاده از پلی اورتان پایه آب، به 4 یا 5 لایه نیاز داشته باشید.

توصیه‌های سازنده را دنبال کنید زیرا ممکن است برخی از آنها بیشتر یا کمتر نیاز داشته باشند، یا راهنمای عمیق ما را در مورد استفاده از تعداد مناسب روکش پلی‌اورتان برای موقعیت‌های مختلف، مانند پله‌ها و کف چوبی سخت بخوانید.

آیا می توانید پلی اورتان را روی رنگ سفید قرار دهید؟

بله، می توانید پلی اورتان را روی رنگ سفید قرار دهید، اما احتمال زرد شدن آن زیاد است.

این تنها سناریویی است که در آن حتی پلی اورتان بر پایه آب نیز زرد می شود. در واقع، بسیاری از تولیدکنندگان به شما می گویند که از ترس اینکه نتیجه را دوست ندارید، آن را روی رنگ سفید قرار ندهید.

آیا می توانید پلی اورتان پایه آب را روی رنگ لاتکس قرار دهید؟

بله، می توانید از پلی اورتان روی لاتکس و رنگ روغن استفاده کنید. برای محافظت از چوب می توانید از پلی روغنی یا آب بر روی رنگ لاتکس استفاده کنید. قبل از استفاده از پلی، صبر کنید تا رنگ کاملا خشک شود.

با این حال، از آنجایی که ممکن است تغییر رنگ در هر یک از انواع پلی اورتان رخ دهد، ابتدا آن را در یک ناحیه نامشخص آزمایش کنید.

آیا می توانید رنگ پلی اورتان را روی اسپری اسپری کنید؟

بله، می توانید پلی اورتان را روی رنگ اسپری قرار دهید تا زمانی که به آن زمان داده باشید تا خشک شود. یک اسپری رنگ خوب برای چوب حداقل به 24 ساعت برای خشک شدن نیاز دارد. هرگز نباید در استفاده از پلی اورتان روی سایر روکش ها عجله کنید.

آیا می توانید پلی اورتان را روی شلاک پلی اورتان قرار دهید؟

شما نباید پلی را روی شلاک بمالید زیرا شلاک همه را پوشش می دهد. با این حال، مواردی وجود دارد که آثار چوبی به پایان رسیده با شلاک، لکه‌های سفید را با پاشیدن آب به آن از بین می‌برند و راه حل این است که پوسته پوسته را کنده و آن را با پلی‌آلات تکمیل کنید.

آیا می توانید مینای اکریلیک را روی پرایمر اورتان رنگ کنید؟

بله، اما قبل از رنگ آمیزی باید آستر را سمباده بزنید. مینای اکریلیک یک ماده رنگ مانند الاستومری است، به این معنی که می تواند روی بی نظمی های سطحی مانند پرایمر کشیده و خم شود.

آیا باید نقاشی اکریلیک خود را مهر و موم کنم؟

آره. حتی اگر قصد دارید نقاشی خود را به طور کامل با یک لایه اکریلیک دیگر بپوشانید، بهتر است قبل از قرار دادن یک لایه دیگر از رنگ تازه روی آن، نقاشی اولیه را با یک لایه ایزوله بپوشانید.

آیا Mod Podge رنگ اکریلیک را آب بندی می کند؟

بله، چسب mod Podge رنگ اکریلیک را مهر و موم می کند زیرا این قابلیت را دارد که به عنوان یک درزگیر برای انواع سطوحی که روی آنها رنگ می شود مانند کاغذ یا چوب عمل کند. Mod Podge یک درزگیر و چسب مبتنی بر آب است، بنابراین به پارچه و سایر مواد متخلخل می‌چسبد. حاوی مسدود کننده های اشعه ماوراء بنفشUV  نیست که می تواند باعث زردی یا تیره شدن سطح در طول زمان شود، بنابراین هیچ محافظت طولانی مدت ارائه نخواهد شد.

Cured Paint یک رنگ پلی دوست است.

همانطور که در این مقاله مشاهده کردید، تا زمانی که رنگ پلی اورتان سخت شده باشد، می توانید پلی اورتان را روی آن بمالید. ما همچنین تمایز مهمی را بین خشک کردن و خشک کردن قائل شده ایم، بنابراین شما کار نقاشی خود را خراب نکنید.

اگر خشک شدن رنگ بیش از حد طول می کشد، اکنون می دانید که برای سرعت بخشیدن به فرآیند چه کاری انجام دهید.

نام
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0/5 (0 نظر)