روش برش چوب ترمووود

در روش های متداول برش چوب ترمووود یکی از مزیتهای استفاده از روشهای خشک کردن چوب ترمووود، رها کردن و به اصطلاح کاستن از فشارهای درونی سلولهای چوبی می باشد که موجب تخفیف و کاهش میزان بروز ترک در جداره های الوار می شود. به همین دلیل، پس از برش چوب ترمووود فنلاندی تقریبا هیچ گونه کج شدگی و انحرافی در سطوح دیده نمیشود.

ویژگی های برش چوب ترمووود

  • در نتیجه برش ترمووود، به ماشین آلات هم فشار کم تری وارد شده و طول عمر تیغه ها افزایش خواهد یافت.
  • بریدن و قطع کردن قطعات ترمو در مقایسه با دیگر چوب نماهای معمولی تفاوت چندانی ندارد حتی هنگامی که برشها بر روی گره ها رخ میدهند.
  • پس از برش چوب ترمووود، تراشه و پاره شدن بافت چوب مشاهده نمیشود. حتی در محصولات نمای چوبی رزین و چسب و صمغ نیز وجود ندارد.
  • برای برش ترموود، میتوان از سیستمهای برش نرم تر نیز استفاده کرد زیرا ترمووود به فشار و قطع ملایم تری نسبت به الوار معمولی نیاز دارد.

معایب برش چوب ترمووود با الوار

تنها موردی که در هنگام برش الوار ترموود ممکن است بروز کند، تولید خاک اره از نوع خشک است که به دلیل درصد رطوبت بسیار پایین محصولات می باشد. در کارخانجات برش چوب ترمووود که از سیستمهای تهویه سنتی استفاده می کنند، خاک اره خشک و بسیار ریز فضا را پر می کند. به همین علت، طبق استانداردهای زیست محیطی جدید، در کارخانه ها سیستمهای مکش قوی و مجهز به ذخیره و نگاهداری خاک اره و ذرات ریز نمای چوبی تعبیه شده است.