اصول شکل قرارگیری ترمووود

شکل قرارگیری ترمووود

شکل قرارگیری ترمووود چگونه است؟

بهتر است بدانید چوب ترمووود ماده ای زیبا و پایدار از الوار بوده که به آن چوب گرم شده نیز گفته می شود. چوب های ترمووود در مقابل پوسیدگی و قارچ ها مقاومت بسیاری بالایی دارند. لازم به ذکر است که این نوع چوب بدون مواد شیمیایی و تنها با استفاده از عملیات حرارتی تولید می شوند. این چوب ها به دلیل اینکه بدون نشت رزین هستند، به راحتی رنگ آمیزی می شوند. شکل قرارگیری ترمووود از جمله فاکتورها و عوامل موثر بر طراحی و اجرای نمای ساختمان به شمار می آید. تکنیک‌های اجرا و نوع ترکیب متریال از دیگر عوامل موثر بر طراحی و اجرای نمای ساختمان هستند.

استفاده از این نوع چوب ها در کنار تخصص و مهارت یک طراح خوب، فضایی بی نظیر در فضای داخل و خارج ساختمان به وجود می آورد. استفاده از چوب های ترمووود مزایای بسیاری را به دنبال دارد. انعطاف پذیری و مقاومت بیشتر نسبت به فشارهای بیرونی یکی از مزیت های این نوع چوب به شمار می آید. همچنین این نوع چوب مقاومت بالایی در برابر تاب برداشتن و تغییر ابعاد دارند. مقاوم بودن در برابر حمله حشرات، ریز ارگانیسم‌ها و انواع قارچ و کپک از دیگر مزیت ها و قابلیت های این نوع چوب است. همچنین این نوع چوب ها دارای وزن کم و سبک نسبت به متریال های مشابه و همتراز خود هستند. نصب سریع تر و تمیزتر از دیگر قابلیت های این محصول است.

 

محیطی که ترمووود اجرا می شود، چه شرایطی باید داشته باشد؟

بهتر است بدانید ترمووود به دلیل مزایا و قابلیت های بسیار، امروزه مورد استفاده بسیاری از افراد جهت طراحی نما و نمای چوبی ساختمان اداری و دکوراسیون قرار گرفته است. همچنین شکل قرارگیری ترمووود به طراحان این امکان را می دهد که متناسب با فضا و سلیقه خود اقدام به طراحی کنند. در واقع این نوع چوب در کنار زیبایی منحصر بفرد مقاومت بالایی در برابر شرایط سخت محیطی دارد. این نوع چوب ها نسبت به چوب طبیعی دارای شرایط خاصی جهت نگهداری هستند. این نوع چوب ها قبل از نصب و در انبار باید در فضای خشک و در دمای خنک نگهداری شوند. لازم به ذکر است که فضای مورد نظر باید دارای سقف بوده و سر بسته باشد. همچنین این نوع چوب ها باید در بسته بندی پوششی همچون بسته بندی های پلاستیکی قرار داده شوند.

این نوع چوب ها را می توان در فضاهای خارجی همچون نمای ‌های خارجی، پنجره های بیرونی، درب، پله‌های ورودی ساختمان، دکوراسیون خارجی ساختمان ها و … استفاده کرد. برای محافظت از چوب های ترمووود نصب شده، لازم است آن ها را با استفاده از روغن های ضد اشعه نور خورشید و لاک های محافظ مخصوص چوب ترمووود به خوبی پوشش داد. همچنین نباید این نوع چوب ها را در داخل خاک با رطوبت زیاد قرار داد، چرا که این کار باعث پوسیدگی آن ها می‌شود.

 

اتصال ساده ورق های ترمووود با زاویه 90 درجه

یکی از روش های اتصال ورق های ترمووود اتصال با زاویه 90 درجه است. در این شکل قرار گیری ترمووود، یکی از چوب ها در پشت چوب دیگري قرار می گیرد و کله چوب دیگر نیز به طور کامل قابل تشخیص است. در این روش که اتصال ساده نام دارد، دو کله چوب بر روي یکدیگر قرار گرفته و یک سطح سر چوب؛ کله چوب دیگر را به طور کامل پوشش می دهد. لازم به ذکر است که در شکل قرارگیری ترمووود و این روش کله چوب تا فاصله 7 سانتیمتر قابل پیچ کردن نیست.

 

استفاده از دستگاه فارسی بر

برای برش دادن چوب های ترمووود با استفاده از دستگاه فارسی بر بهتر است، به اندازه ۵ میلی متر از لبه پروفیل ها به صورت صاف باقی بماند. در واقع از ادامه این ۵ میلی متر باید چوب ها را با ۴۵ درجه برش بزنید. لازم به ذکر است که از این روش اتصال تنها در فضای داخلی ساختمان می توان استفاده کرد. بهتر است هنگام استفاده از چوب هاي ترمووود از این نوع اتصال استفاده نشود، زیرا شکل قرارگیری ترمووود به حداقل ضخامت در محل برش خواهند رسید.

برشکاری و رنده کاری چوب ترمووود باید اصولی انجام شود!

بهتر است بدانید برش چوب ترمووود با چوب معمولی یکسان نبوده و با آن تفاوت دارد. از آنجا که چوب ترمووود فاقد رزین است، نیروی مورد نیاز جهت برش کاهش پیدا می کند. در واقع به دلیل کاهش نیروی برش طول عمر تجهیزات برش نیز به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند. جهت برش این نوع چوب باید از تیغه های دندانه ریز استفاده شود، زیرا گام زیاد دندانه تیغ برش باعث لب پر شدن لبه های چوب ترموود خواهد شد. در حالت کلی برشکاری، شکل قرارگیری ترمووود و رنده کاری چوب ترمووود باید به صورت اصولی انجام شود. در واقع این کار را نباید به دست هر کسی سپرد، زیرا به تخصص و مهارت در این زمینه نیاز دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *